GKS Ruch Izbica - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Wyniki

Ostatnia kolejka 26
Skorpion Zmość 1:3 STS Gryf Gmina Zamość
Czarni Dęblin 3:0 OSiR Biłgoraj
GKS Ruch Izbica 2:2 Hetman Żółkiewka
Sparta Rejowiec Fab. 1:4 Wisła Puławy
MUKS Kraśnik 3:0 Gaudium Zamość
Jedynka Krasnystaw 1:0 MOSiR Lewart Lubartów
CHKS Chełmianka Chełm 0:3 Motor Lublin S.A.

Kalendarium

11

12-2018

wtorek

12

12-2018

środa

13

12-2018

czwartek

14

12-2018

piątek

15

12-2018

sobota

16

12-2018

niedziela

17

12-2018

pon.

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 15, wczoraj: 112
ogółem: 121 886

statystyki szczegółowe

Transfery

Przychodzą:

Patryk Szewczak-Brat Cukrownik

Adrian Kaszak-Brat Cukrownik

Damian Łata Powrót Z Wypożyczenia-Jedynka Krasnystaw

                                                      Bartek Hopko-Znicz Siennica Różana                                                            

Logowanie

Losowa galeria

Ruch-Wisła
Ładowanie...

O klubie

Gminny Klub Sportowy Ruch Izbica – jest jednym z najstarszych klubów sportowych Lubelszczyzny. Już na początku lat 20 ubiegłego stulecia istniała w Izbicy tzw. „dzika drużyna” grająca w piłkę na tarnogórskich błoniach. Zorganizowaną działalność sportową datuje się na rok 1928, gdy grupa pracowników Klinkierni w Izbicy, której przewodniczył inż. Zygmunt Paulewicz   tworzy klub sportowy Nadwieprzanka. W 1935 roku klub przystępuje do rozgrywek prowadzonych przez Lubelski Okręgowy Związek Piłki Nożnej, stąd też niektóre źródła uważają tę datę za rok powstania klubu.  W okresie przedwojennym Nadwieprzanka grała w jednej z trzech grup klasy B i była jednym z czołowych klubów. Dzięki ofiarnej pracy Zygmunta Paulewicza i Stanisława Czecha – dyrektora Klinkierni zbudowano bardzo silny zespół, z którym mierzyć się mógł jedynie Hetman Zamość czy Strzelec Biłgoraj. Obok piłkarzy z Izbicy: Fedorczyka, Derezeckiego, Czecha  grali również futboliści z Zamościa, Chełma i Tarnogóry. Stanisław Czech zatrudnił w Klinkierni ( pod warunkiem grania )piłkarzy Hetmana: Kitkę, Jackiewicza i Kasprzaka, co w znacznie wzmocniło zespół.

Rozwój klubu jak i rozbudowa obiektów sportowych zostaje przerwana przez wybuch II Wojny Światowej.   W ramach tzw. „ akcji AB ”zamordowany zostaje Zygmunt Paulewicz. Niemcy wydają zakaz uprawiania sportu, obiekty klubu zostają zniszczone, a boiska zaorane i przeznaczone na ogródki działkowe dla Niemców. Jednak pomimo zakazów prowadzone są przez cały czas mecze na tarnogórskich błoniach.

 

 
 

Po wojnie błyskawicznie,  w przeciągu miesiąca powstają trzy kluby piłkarskie:Kolejarski Klub Sportowy Ruch Izbica, Sparta Zamość oraz Piast Zamość. Pomimo ciężkiej sytuacji materialnej i spustoszeń wojennych rozpoczynają się rozgrywki sportowe. Pierwszy powojenny mecz izbiczanie rozegrali z klubem sportowym Dom Żołnierza (późniejsza Lublinianka) przegrywając 1:2. Pod koniec lipca 1945 roku OZPN zakończył przygotowania do organizacji ligi okręgowej . Niestety Ruch nie zarejestrował się w OZPN ze względów finansowych i nie brał udziału w rozgrywkach.

Jesienią 1946 roku do Izbicy przybywa były Lwowiak dr weterynarii Henryk Wolańczyki reaktywuje Klub Nadwieprzanka. Jednocześnie w Izbicy powstaje drugi klub sportowy - Sokół założony przez Albina Fideckiego. Działa on tylko przez rok i po połączeniu z Nadwieprzanką przyjął nazwę Naprzód Izbica, któremu to klubowi patronowała już Państwowa Klinkiernia. Za sprawą Wolańczyka, Rudzkiego i Fideckiego wybudowano wspaniały stadion z krytą trybuną, masztami na flagi i bieżnią.  Stadion Izbicki stał się wizytówką gminy a nawet zaczął budzić zazdrość innych klubów i sprawozdawców sportowych.

W 1950 roku każdy klub musiał zmienić nazwę na jedną z obowiązujących nazw dziewięciu zrzeszeń sportowych. Naprzód Izbica przyjął przydomek Budowlani zgodnie z nazwą zrzeszenia do jakiego należała Państwowa Klinkiernia.

 

W 1953 roku następuje kolejna zmiana nazwy zrzeszenia sportowego i od tej chwili klub z Izbicy nosi przydomek Kolejarz Izbica. W 1954 roku drużyna Kolejarza w składzie : Marcin Horecki, Stefan Żyłowski, Czesław Kryłowicz, Jerzy Żyłowski, Marian Horecki, Marcin Ciastoch, Stanisław Sadlak, Antoni Majdan, Czesław Ostrowski, Henryk Kryłowicz, Tadeusz Iwaszczuk, Tadeusz Czerniej, Stanisław Fidecki, Mikołaj Fidecki wywalczyła awans do A klasy województwa lubelskiego. Piłkarze z Izbicy w eliminacjach Pucharu Polski pokonali 6:0 Ogniwo Krasnystaw i III ligowe Ogniwo Lublin 4:2. Rozpoczynają się  tłuste lata dla piłkarstwa z Izbicy. Dzięki staraniom Albina Fideckiego Kolejarz otrzymuje od OZPN 95 000 zł. Za tą kwotę zakupiono siatkę i ogrodzono stadion, wybudowano boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę. Odnowiono pomieszczenia klubowe oraz trybunę. W latach 1954 i 1955 Kolejarz Izbica jest drugim zespołem Zamojszczyzny ustępując miejsca tylko Unii Zamość(Hetman), a  w  roku 1956 trzecim za Hetmanem i Startem Biłgoraj. Niestety w 1957 roku następuje reorganizacja rozgrywek. Osiem najlepszych drużyn miało tworzyć ligę okręgową (Kolejarz był dziewiąty), a następnych dziesięć klasę B. Zmieniła się również nazwa klubu na Kolejarz Ruch Izbica. Największe osiągnięcia sportowe Kolejarz Ruch odnosił w latach 1960-1970. Piłkarze Izbicy zdołali przejść od klasy B poprzez A klasę do III ligi( w między czasie zmienia się system rozgrywania meczów z wiosna-jesień na jesień-wiosna).  Utrzymali się w III lidze poprzez trzy kolejne sezony walcząc z tak silnymi drużynami jak Lublinianka, Motor, Avia , Hetman, Wisła Puławy, Stal Kraśnik, Stal Poniatowa czy Orlęta Dęblin. W 1961 roku drużyna Ruchu Izbica zdobywa Kolejarskie Mistrzostwo Polski pokonując w finale tych rozgrywek Znicz Pruszków 4:3. Najlepszymi zawodnikami byli Gawron, Maślona, Rysak, Steinmetz oraz siedemnastoletni wówczas bramkarz Adam Suszek. Ponadto juniorzy izbiccy zdobywają trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów, przegrywając nieznacznie w półfinale 1:2 z drużyną Czuwaj Przemyśl. Izbica staję się „Kuźnią piłkarskich talentów”. Do narodowej kadry juniorów trafił bramkarz Adam Suszek, a w młodzieżowej kadrze juniorów województwa lubelskiego występowali Janusz Koss, Tadeusz Bartoń, Wiesław Horecki, Janusz Rychcik. Natomiast  trener Tadeusz Rysak regularnie występuje w reprezentacji województwa lubelskiego.  Trampkarze Ruchu Izbica zdobywają mistrzostwo województwa grając w składzie: Chomik, Koss, Piasecki, Rzeźnik, Olech, Kalinowski, Z. Ciastoch, Bartoń, Kosiarski, Horecki. Szkółkę piłkarską Ruchu prowadzi Józef Orkiszewski który występuje w drużynie seniorów.  W Sezonie 1964/1965 Ruch Izbica znajduje się w dziesiątce najlepszych zespołów Lubelszczyzny.

 

 

W latach 70 działacze z Izbicy podejmują decyzję o budowie hali sportowej, w której miały znajdować się szatnie, natryski, magazyn sprzętu  i siłownia. Jednak w ostatniej chwili zdecydowano się na zmianę projektu. W efekcie rozbudowano główną salę o kilka metrów, tak by miała ona większą powierzchnię. Budowa zostaje ukończona dopiero 1982 roku i przez wielu jest uznawana za chybioną, gdyż klub wykorzystuje jedynie pomieszczenia socjalne. Siłownia z prawdziwego zdarzenia nigdy nie została uruchomiona. Również do przygotowań kondycyjnych hala nie jest przystosowana, ponieważ jest zbyt wąska i za krótka. Piłkarze Ruchu korzystają najczęściej z sali gimnastycznej szkoły podstawowej. Klub wynajmuje halę na wesela, zabawy i dyskoteki, dzięki czemu do kasy klubu systematycznie wpływają pieniądze.

Lata 80-te to kolejne zmiany organizacyjne w wyniku  których Ruch rozpoczyna rozgrywki w klasie okręgowej województwa zamojskiego.  Sezon 1984/1985 jest ostatnim, gdzie drużyna Ruchu jest sklasyfikowana w dziesiątce najlepszych zespołów Zamojszczyzny, będąc tam nieprzerwanie przez 33 sezony. Czołowymi zawodnikami tego okresu byli : Kiciak, Kryłowicz, Śliwa, Kociuba, Chołota, Furgała, Kostecki, Olech, Jasiński, Orkiszewski. Jesień 1989 roku przynosi nadzieję na poprawę sytuacji. Sponsorem klubu zostaje firma Kadex, w klubie pojawiają się nowi zawodnicy, nowy trener – były zawodnik Ruchu Józef Majdan. Trener Majdan buduje w Izbicy bardzo silną drużynę ,w której trzon stanowią byli gracze Hetmana. Także nowe metody treningowe dają pożądany skutek i Ruch opuszcza A klasę. Jednak w 1990 roku wybucha afera i właściciel firmy Kadex ucieka z kraju. Brak sponsora stawia klub w bardzo trudnej sytuacji. W klubie następują poważne zmiany. Robotniczy Klub Sportowy zostaje przemianowany na Gminny Klub Sportowy, a nowym opiekunem zostaje Gmina Izbica. Ruch opuszcza Józef Majdan,  jego miejsce zajmuje Janusz Koss (były zawodnik Ruchu ). Do kłopotów finansowych dochodzi również słaba postawa zawodników i ówczesny wójt B.Chałata decyduje się jeszcze bardziej ograniczyć subwencje na klub.  Z drużyny odchodzi bardzo wielu zawodników. Przebudowy drużyny podejmuje się wielu szkoleniowców, lecz praca w bardzo trudnych warunkach nie ułatwia im tego. W 1995 roku dochodzi do nieszczęścia. Z nieznanych przyczyn w hali sportowej wybucha pożar, który trawi doszczętnie budynek, a wraz z nim dokumenty, pamiątki, puchary, dyplomy i cały sprzęt sportowy. W tym momencie prawie 75-letnia historia klubu legła w gruzach. Następne sezony piłkarskie to najgorsze lata w historii klubu. Zespołowi występującemu na samym końcu B klasy zamojskiej zagląda w oczy widmo rozwiązania klubu. Jednak dzięki pomocy prezesa klubu Mariana Zyśki i działaczy sportowych Ryszarda Burego i Mariusza Olecha udaje się znaleźć nową siedzibę dla piłkarzy i uratować klub. 

 

Następne lata to kolejna reorganizacja rozgrywek i sezon 2000/2001 drużyna rozpoczyna w A klasie okręgu chełmskiego ( kończąc na piątym miejscu ). Wtedy też dochodzi do zmiany szkoleniowca. Paweł Pociecha zostaje trenerem juniorów,  a zastępuje go piłkarski obieżyświat Mariusz Bartoń który ma za sobą występy w AMSPN Hetman Zamość, Hetman Zamość, Hetman II Zamość, Unii Hrubieszów, Sparcie Rejowiec, Koronie Łaszczów i Starcie Krasnystaw.  Do drużyny wracają także braciaIreneusz i Andrzej Bury, Marek Dołhan i Piotr Wójciuk. Ruch zajmuje premiowane awansem do okręgówki trzecie miejsce, a prawdziwą furorę robi w rozgrywkach Pucharu Polski dochodząc do półfinału na szczeblu okręgu eliminując wyżej notowane od siebie zespoły Ogniwa Wierzbica, Vitrum Wola Uhruska i Włodawiankę. Dopiero w półfinale po zaciętym spotkaniu piłkarze z Izbicy musieli uznać wyższość IV ligowej Granicy Dorohusk. Najlepszymi zawodnikami tego okresu byli : Jacek Niedźwiecki, Paweł Pociecha, Mariusz Bartoń, Wojciech, Grzegorz i Marek Dołhan, Andrzej i Ireneusz Bury, Piotr Wójciuk, Marcin i Paweł Kołodziejczyk, Paweł Zieliński, Krzysztof Kita.  8 Sierpnia 2004 roku odbyła się w Izbicy uroczystość jubileuszu 75-lecia działalności klubu. Gminny Klub Sportowy Ruch Izbica został uhonorowany Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej i  Złotą Odznaką Honorową Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.  Ponadto odznaczeni zostali działacze i piłkarze klubu. 

W przerwie zimowej sezonu 2005/2006 dochodzi do zmiany szkoleniowca.  Mariusz Bartoń składa rezygnację ze stanowiska trenera i zastępuje go Sławomir Kosior. W między czasie doszło do kilku zmian w klubie począwszy od zmian w zarządzie kończąc na piłkarzach. Dotychczasowy prezes Marian Zyśko złożył rezygnację. Prezesem klubu został Mariusz Olech ,który wcześniej pełnił funkcję v-ce prezesa. Z gry w drużynie z powodu kontuzji zrezygnował Paweł Pociecha, jego miejsce na ławce trenerskiej drużyny juniorów zastąpił wychowanek klubu z Izbicy Dariusz Stafijowski. Z drużyny odeszło kilku doświadczonych zawodników m.in. Andrzej i Ireneusz Bury, Paweł Kołodziejczyk, Piotr Chomik, Paweł Wójciuk, Remigiusz Rysak(wyjechał na studia do Wrocławia), a także Piotr Wójciuk, Paweł Zieliński i Krzysztof Marek(wyjechali za granicę po kilku latach ponownie wrócili do drużyny).

 

Najlepszym sezonem w chełmskiej okręgówce był sezon 2006/2007. Ruch wzmocnionyJackiem Burym  - wychowankiem klubu, wieloletnim kapitanem Startu Krasnystaw,Mirosławem Mazurkiewiczem , a także z bardzo solidnym trzonem drużyny, który stanowili wychowankowie Izbiccy : Krzysztof Kita, Arkadiusz Orkiszewski, Michał Gałka, Kamil Iracki, Paweł Betlej, Arkadiusz Berdzik, Paweł Zieliński, Łukasz Swatowski spisywał się znakomicie. Po rundzie jesiennej zajmując drugie miejsce w lidze.  W 2008 roku Ruch Izbica zanotował najwyższą wygraną w historii. 28 września pokonując na własnym boisku Sawenę Sawin 18:0. Bramki w tym meczy strzelali Michał Gałka(5), Piotr Wójciuk(3), Arkadiusz Orkiszewski(3), Łukasz Orkiszewski(2), Łukasz Swatowski i Wojciech Dołhan. Po ponad 4 latach spędzonych w Ruchu Izbica dotychczasowy trener Sławomir Kosior złożył rezygnację z funkcji szkoleniowca jego miejsce kolejno zajmowali  Marek Pogódź, Grzegorz Rycyk, Krzysztof Rysak, Waldemar Sękowski, Arkadiusz Orkiszewski.

 

Michał Gałka

 

źródło: W.Lisowski, Robotniczy Klub Sportowy Ruch Izbica Historia i Rozwój Sekcji Piłki Nożnej w Latach 1928-1995; M.Polkowski i A.Szwabe, Lubelska Piłka Nożna ludzie, kluby, wydarzenia

 

 

Jeżeli posiadacie jakieś archiwalne zdjęcia Ruchu i chcecie się nimi podzielić z Kibicami prosimy o przesłanie na adres mailowy ruch-izbica@o2.pl

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 27

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Ostatnie spotkanie

GKS Ruch IzbicaHetman Żółkiewka
GKS Ruch Izbica 2:2 Hetman Żółkiewka
2014-06-14, 15:00:00
     
oceny zawodników »

Zegar

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Statystyki drużyny

Najlepsi typerzy

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.
1. patryk11135 228
2. Kaszi26 60
3. przemolo11 45
4. Soltys1 33
5. Motyl_2000 3

Najnowsza galeria

Wisła - Ruch
Ładowanie...

Odległości

1.Krasnystaw-12km

2.Żółkiewka-16km

3.Zamość-21km

4.Rejowiec Fabryczny-30km

5.Chełm-42km

6.Biłgoraj-65km

7.Lublin-68km

8.Kraśnik-74km

9.Lubartów-91km

10.Puławy-119km

11.Dęblin-134km